Copyright 2024 - Εκπαιδευτικό Περισκόπιο

Λήξη διδακτικού έτους

Θεατρικο για ληξη σχολικου έτους: "Το συμβούλιο των ποντικών"

Το συμβούλιο  των ποντικών

Πρόσωπα  του  έργου:

Γάτος

Εφημεριδοπώλης

Πρόεδρος

Φέτας

Παξιμαδοκλέφτης

Γερο-ποντικός

Ποντικός  Α’

Ποντικός  Β’

Ποντικός  Γ’

Ποντικός  Δ’

Ποντικός  Ε’

Ποντικός  Στ’

Ποντικός  Ζ’

ΣΚΗΝΗ Α’

Στη  σκηνή εμφανίζεται  ο  γάτος.  Έχει   ύφος  πονηρό και  μοχθηρό. Στέκεται  περίπου  στο  μέσο  της  σκηνής  και  μυρίζει τον αέρα.

Γάτος: Χμμ! Κάτι  μου  λέει  ότι  σ’  αυτήν  την πόλη  θα  βρω  πολλά   στρουμπουλά  και  τρυφερά  ποντίκια για  τα  δοντάκια μου ( δείχνει  τα  δόντια του)  χα χα χα χα!!!

Ο  γάτος  αποσύρεται  από τη  σκηνή

Στη  σκηνή   εμφανίζεται   ο   εφημεριδοπώλης που  διαλαλεί με στόμφο τον τίτλο  τη εφημερίδας .

Εφημεριδοπώλης: Εφημερίδες, εφημερίδες!! Εδώ  τα  « Νέα  της  Ποντικούπολης»! Συνταρακτικό γεγονός! Απαίσιος, αιμοβόρος  γάτος  σκορπίζει   τον  τρόμο και τον πανικό  στην   πόλη μας. ‘Εκτακτο  δημοτικό συμβούλιο  σήμερα!!!

Ο  εφημεριδοπώλης  αποσύρεται  από τη σκηνή.

ΣΚΗΝΗ Β’

Τα  ποντίκια  συνέρχονται   στο  συμβούλιο . Χειρονομούν , μιλούν  με  έξαψη. Είναι  φανερή  η  ανησυχία  τους.

Πρόεδρος:  ( χτυπάει  το κουδούνι και με  αυστηρό  ύφος) Καθίστε  στις  θέσεις, παρακαλώ , για να  αρχίσει  επιτέλους το συμβούλιο!

( τα ποντίκια κάθονται στη θέση τους και με σοβαρό  ύφος ο πρόεδρος  αρχίζει την εισήγησή του).

Φίλοι  μου, δεν πάει άλλο αυτή  η κατάσταση! Δεν μπορούμε πια να ζούμε  με το  φόβο  του  γάτου. Η  ύπαρξή  μας  απειλείται. Πρέπει   να   κάνουμε  κάτι δραστικό! Καθημερινά  κάθε  οικογένεια  θρηνεί  δικούς  της ποντικούς  που  πέφτουν  θύματα  του  φρικτού  αυτού  κτήνους !

Ποντικός  Α’ : Προχθές  κατασπάραξε  δυο  από τα παιδιά  του  Ψιχουλίδη  καθώς  επέστρεφαν από  το Φροντιστήριο.

Ποντικός Β’ : Ο  Κασεράκης  έχασε  τη  γυναίκα  του! Της  επιτέθηκε  την  ώρα που  έκανε  βόλτες  στα μαγαζιά. Τον  άφησε  χήρο  με  18  παιδιά .

Ποντικός  Γ’ :   Ο  Μυτζήθρας  θρηνεί   τη  μητέρα του. Έπεσε στην παγίδα  του  γάτου  μπροστά   στο αυτόματο  μηχάνημα  ανάληψης  τυριού  τη στιγμή   που    πήγαινε  να  πάρει  τη   σύνταξή  της.

Όλοι μαζί: Δεν  πάει  άλλο!  Δεν  πάει  άλλο!

Πρόεδρος: (  χτυπάει  πάλι  κουδούνι). Ησυχία  παρακαλώ! Υπάρχουν  προτάσεις  για  το πώς  θα ενεργήσουμε;  ( περιμένει  ώσπου  ο  Φέτας   σηκώνει  το…  χέρι  του ) Ορίστε , Φέτα,  σ’ ακούμε.

Φέτας:  Προτείνω  να τον  δέσουμε  την   ώρα που κοιμάται , να  τον  βάλουμε  σε  έναν  Τύραυλο  και να τον  στείλουμε στον … αγύριστο.

Γερο- ποντικός:  Πύραυλος  λέγεται  κι όχι Τύραυλος, Φέτα.Για πες μας όμως πώς  θα  ξεφύγουμε αν  μας καταλάβει  και  ξυπνήσει  πριν  τον  ακινητοποιήσουμε;

Ποντικός  Δ΄  Εγώ  λέω  να καλέσουμε τον  σκύλο , τον  Μούργο ,για  να  του δώσει  ένα  γερό  μάθημα.

Γερο-ποντικός: Χμμ! ( περιμένει λίγο) Το  πρόβλημα  είναι  δικό μας  και  μεις  πρέπει  να  δώσουμε τη  λύση. Η  πείρα  μ’  έχει διδάξει  ότι  κανένας μα κανένας  σκύλος  δεν  έρχεται  να μας  βοηθήσει  χωρίς  αντάλλαγμα.

Ποντικός Ε’ : Προτείνω  να  βγαίνουμε  από τα σπίτια μας  μόνο  όταν σιγουρευόμαστε ότι  ο  γάτος  δεν   είναι  τριγύρω.

Ποντικός ΣΤ΄: Και τι θα κάνουμε αν ο γάτος παραμείνει στην πόλη  μας  για μεγάλο διάστημα; Θα  μας αφανίσει!

Ποντικός Ζ’ : Θα  πεθάνουμε από την πείνα! Τα ράφια στα σούπερ μάρκετ  θα είναι  άδεια! Οι  άρρωστοι δε  θα μπορούν  να πάρουν τα  φάρμακά τους!

Επικρατεί   ξανά  ένταση, διαξιφισμοί , θόρυβος. Ο  παξιμαδοκλέφτης  σηκώνει  το  χέρι του!

Παξιμαδοκλέφτης :  Κύριε  Πρόεδρε, μπορώ  να  έχω το λόγο;

Πρόεδρος:  Ορίστε, Παξιμαδοκλέφτη, έχεις το λόγο.

Παξιμαδοκλέφτης:  ( με περισσή  αυτοπεποίθηση) Βλέποντας  το κουδούνι  που έχετε στην  έδρα  σας , κύριε πρόεδρε, μου  ήρθε μια ιδέα ! Προτείνω  να φορέσουμε  στο  γάτο  ένα κουδουνάκι. Έτσι, κάθε  φορά  που  θα πλησιάζει θα τον ακούμε  και θα το βάζουμε   στα πόδια!

Όλοι  ξεσπούν   σε  ζητωκραυγές, επευφημίες και χειροκροτήματα, εκτός  από τον γερο-ποντικό.

Όλοι  μαζί:  Μπράβο ,  μπράβο, Παξιμαδοκλέφτη! Πολύ καλή  ιδέα! Είσαι μεγαλοφυΐα!

Γερο- Ποντικός:( σοβαρός  και σεβάσμιος) . Για μισό  λεπτό,  για μισό λεπτό. Όποιος   από σας  νομίζει  ότι  είναι  τόσο  θαρραλέος  για  να αναλάβει αυτή την αποστολή  ας  βγει   τώρα  αμέσως μπροστά...

Τα ποντίκια  συνειδητοποιούν την αλήθεια που  υπάρχει  στα λόγια του

γερο –ποντικού . Ο  αρχικός  ενθουσιασμός  γρήγορα τα εγκαταλείπει. Κοιτάζονται  περιμένοντας  το ένα από το άλλο  να  πει ή να κάνει κάτι.

Γερο-ποντικός:  Δε  βλέπω κάποιον πρόθυμο!( κάνει μια μικρή παύση) Φίλοι μου ,  με  τα λόγια  χτίζουμε ανώγεια και κατώγεια. Οι  πράξεις  χρειάζονται  θέληση  , ομοψυχία  και θυσίες. Αν  δε το καταλάβουμε  αυτό  δε  θα  απαλλαγούμε  ποτέ από το  γάτο. Θα  ζούμε μέσα στο  φόβο  και την αγωνία. Πάμε   τώρα ! Να σκεφτούμε καλύτερα όσα είπαμε   και να  ανανεώσουμε για  αύριο  το  ραντεβού  μας…

Τα ποντίκια αποχωρούν…

Πηγή: www.e-selides.gr

f t g m

Τα τελευταία νέα