Copyright 2024 - Εκπαιδευτικό Περισκόπιο

Εκπαιδευτικά Νέα

Δήλωση Υπουργού Παιδείας μετά τη συνάντησή του με τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης κ.κ. Ειρηναίο

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟN ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ                 

ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Αθήνα, 13 Ιουνίου 2008

Δήλωση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη μετά τη συνάντησή του με τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης κ.κ. Ειρηναίο

             

ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Θέλω  να εκφράσω τη χαρά μου για την εξαιρετική τιμή που μου έγινε από την υποδοχή του Σεβασμιωτάτου. Η συνεργασία μας έχει ξεκινήσει από την πρώτη στιγμή που εμείς αναλάβαμε και μας ετέθησαν μια σειρά ζητημάτων που απασχολούν την Σύνοδο της Εκκλησίας της Κρήτης. Όλο το διάστημα που μεσολάβησε επεξεργαστήκαμε αυτά τα ζητήματα και σήμερα δώσαμε συγκεκριμένες απαντήσεις, τοποθετούμενοι για το καθένα από αυτά.

                        Σε σύντομο χρονικό διάστημα οι απαντήσεις θα σταλούν και γραπτώς για να ανακοινωθούν στη Σύνοδο και πιστεύω ότι τα περισσότερα ζητήματα θα διευθετηθούν άμεσα, επιλύοντας προβλήματα ή διευκολύνοντας λειτουργίες που επί χρόνια απασχολούσαν την Εκκλησία της Κρήτης. Θέλω να ευχαριστήσω ακόμη μια φορά για τη συνεργασία και τη θερμή φιλοξενία και να εκφράσω το σεβασμό μου και την αγάπη μου προς την Εκκλησία της Κρήτης.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Για τον Καταστατικό χάρτη της Εκκλησίας της Κρήτης, θα υπάρξει δηλαδή δυνατότητα στο μέλλον;

ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Δεν συζητήθηκαν τέτοια ζητήματα.

 

f t g m

Τα τελευταία νέα